Emeritus Faculty

Adkins, Cecil, Music (1963-2000).

Alton, Louise, Music (1958-1980).

Amos, William, Community Service (1981-1995).

Anderson, Hershel, Business Administration (1962-1988).

Anderson, Miles, Arts and Sciences (1950-1992).

Austin, Larry, Music (1978-1996).

Ayer, Hugh, Arts and Sciences (1958-1986).

Bailey, Donald C., Education (1974-1999).

Bardas, Stefan, Music (1954-1980).

Barton, Sam, Arts and Sciences (1938-1973).

Belcher, William F., Arts and Sciences (1950-1985).

Benson, Leonard, Arts and Sciences (1953-1985).

Berger, Lorraine, Visual Arts (1964-1995).

Berkeley, Marvin, Business Administration (1973-1998); Dean.

Betti, Claudia, Arts and Sciences (1967-1989).

Black, Watt L., Education (1963-1994).

Bonk, Edward C., Education (1955-1980).

Bonney, Merl E., Arts and Sciences (1937-1973).

Botkin, Virginia, Music (1958-1995).

Brady, William T., Arts and Sciences (1962-1999).

Breeden, Leon, Music (1959-1981).

Brock, Horace, Business Administration (1959-1992).

Brown, Leon, Music (1946-1983).

Brown, Newel Kay, Music (1970-1991).

Buckalew, Mary, Arts and Sciences (1965-1998).

Carroll, Dewey, Library and Information Sciences (1973-1997); Dean.

Carter, Fairchild, Business Administration (1967-1987).

Caton, Irma, Education (1962-1988).

Christy, George A., Business Administration (1965-1986).

Clogan, Paul, Arts and Sciences (1971-1998).

Cobb, Elsie J., Education (1964-1989).

Cochran, Kendall, Arts and Sciences (1957-1984).

Coda, Bernard, Business Administration (1965-1997).

Colson, Ted, Arts and Sciences (1956-1993).

Connell, L.F., Arts and Sciences (1937-1975).

Cooke, J.V., Arts and Sciences (1937-1974).

Cooper, J. Arthur, Education (1966-1998).

Copp, George, Arts and Sciences (1950-1977).

Corbin, John, Library and Information Sciences (1973-1977, 1987-2000).

Crader, Jeannine, Music (1970-1997).

Cross, C. Jack, Education (1955-1992).

Crowder, Robert, Arts and Sciences (1979-1997)

Culp, Ralph B., Arts and Sciences (1971-1999).

Cummings, Nettie Jo, Arts and Sciences (1948-1968).

Curry, John, Education (1956-1984).

Cveljo, Katherine, Library and Information Sciences (1977-1988).

Dameron, Joseph, Education (1968-1995).

Davidson, James, Arts and Sciences (1954-1981).

Davidson, Martin, Arts and Sciences (1967-1984).

Davis, Addie Nell, Human Resource Management (1951-1981).

DeFoor, Ira T., Education (1949-1984).

DeMaris, E. Joe, Business Administration (1975-1989).

Detrick, Robert, Arts and Sciences (1969-1996).

Dobson, Gerard R., Arts and Sciences (1969-1999).

Duncan, David W., Education (1950-1984).

Eady, Vernon, Education (1951-1979).

Eddy, John Paul, Education (1979-2000).

Escue, R.B., Arts and Sciences (1945-1985).

Evans, Mary, Human Resource Management (1958-1981).

Fink, Ron, Music (1964-2000).

Foster, Bruce, Arts and Sciences (1953-1990).

Friedsam, Hiram J., Community Service (1948-1983); Dean.

Gaupp, Fannie Belle, Arts and Sciences (1965-1986).

Gibson, O. Lee, Music (1945-1981).

Giese, James William, Business Administration (1966-1985).

Gionet, Arthur, Arts and Sciences (1961-1995).

Glick, Edwin, Arts and Sciences (1970-1995).

Gough, Clarence Ray, Arts and Sciences (1950-1980).

Gough, Georgia Leach, Arts and Sciences (1952-1975).

Griggs, Silas, Arts and Sciences (1967-1987).

Hamilton, Sidney, Arts and Sciences (1936-1973).

Hardin, Robert, Arts and Sciences (1956-1994).

Harrison, Norman, Business Administration (1949-1993).

Haynie, John J., Music (1950-1985).

Healey, Gordon D., Arts and Sciences (1964-1977).

Henderson, Sam, Arts and Sciences (1953-1985).

Hendricks, George D., Arts and Sciences (1951-1978).

Higgins, Wilfred, Arts and Sciences (1962-1982).

Hill, Virginia Calloway, Arts and Sciences (1926-1956).

Huffstutler, E.V., Education (1968-1981).

Hughes, Robert, Arts and Sciences (1962-1994).

Ivey, Mel, Music (1990-2000).

Jeffrey, Lloyd N., Arts and Sciences (1955-1983).

Jetton, Johnnie, Arts and Sciences (1960-1996).

Johnson, Charles, Education (1957-1994).

Johnson, James, Jr., Visual Arts (1968-1995).

Johnston, Richard, Arts and Sciences (1968-1984).

Jones, Donald, Business Administration (1961-1983).

Jones, Lois Swan, Arts and Sciences (1972-1992).

Kamp, H. W., Arts and Sciences (1950-1984).

Kennerly, Sarah Law, Library and Information Sciences (1951-1977).

Kester, Stephen A., Arts and Sciences (1967-1994).

King, Barry, Business Administration (1970-1995).

Kirkpatrick, Hugh, Arts and Sciences (1961-1992).

Kobler, Jasper, Arts and Sciences (1964-1997).

Kooker, Earl Winton, Arts and Sciences (1951-1982).

Kuiper, John, Arts and Sciences, (1987-1998)

Kuss, Malena, Music (1976-1999).

Larson, George, Arts and Sciences (1970-2000).

Latham, William P., Music (1965-1984).

Lee, James Ward, Arts and Sciences (1958-1999).

Lerch, James, Music (1966-1990).

Linebarger, James Morris, Arts and Sciences (1963-1996).

Lomax, Elizabeth, Arts and Sciences (1947-1974).

Lowe, Gale B., Business Administration (1965-1995).

Lucker, William, Community Service (1962-1996); Dean.

Lundsteen, Sara, Education (1977-1999).

Mackey, James, Arts and Sciences (1969-1999).

Mahoney, James H., Education (1956-1982).

Mainous, Frank, Music (1947-1983).

Malone, David, Community Service (1959-1997).

Martin, Charles B., Arts and Sciences (1964-1999).

Martin, Cora, Community Service (1967-1992).

Mason, Zack E., Business Administration (1976-1999).

Mattil, Edward L., Arts and Sciences (1971-1985).

McAdow, Maurice, Music (1945-1975).

McCain, Jerry, Education (1947-1981).

McGuire, David Charles, Music (1962-1987).

McKinley, Frank, Music (1940-1980).

Meador, Rowe, Business Administration (1955-1980).

Miller, Clyde, Music (1955-1983).

Miller, Donald, Music (1979-1989).

Miller, James R., Education (1977-1996); Dean.

Miller, Lee W., Arts and Sciences (1948-1983).

Miller, William, Education (1964-1996).

Newsom, Herman A., Education (1962-1977).

Nichols, Margaret I., Library and Information Sciences (1956-1995).

Nichols, Martha, Arts and Sciences (1964-1997).

deOnis, Carlos, Arts and Sciences (1968-1995).

Ottman, Robert, Music (1946-1980).

Owsley, Richard M., Arts and Sciences (1963-1996).

Painter, William, Arts and Sciences (1967-1996).

Papich, George, Music (1967-2000).

Plunkett, John, Education (1956-1984).

Rainbow, Edward, Music (1967-1994).

Redden, David, Arts and Sciences (1958-1985).

Rich, Carroll Y., Arts and Sciences (1959-1995).

Richards, John V., Arts and Sciences (1965-1993).

Richardson, Alan W., Music (1945-1976).

Riddlesperger, James W., Arts and Sciences (1950-1978).

Riney, Bobye J., Merchandising and Hospitality Management (1973-1991).

Roach, Archie W., Arts and Sciences (1950-1978).

Robb, George, Education (1967-1989).

Rogers, James L., Arts and Sciences (1953-1996).

Rogers, Robert J., Music (1948-1984).

Sale, Richard B., Arts and Sciences (1965-1995).

Scaggs, Don, Visual Arts (1968-1999).

Schlueter, Edgar A., Arts and Sciences (1960-1984).

Schoep, Arthur, Music (1967-1986).

Sherman, Robert C., Arts and Sciences (1946-1978).

Shockley, Martin, Arts and Sciences (1950-1974).

Skinner, Gordon, Arts and Sciences (1964-1992).

Smith, Howard, Education (1969-1997); Dean.

Smith, John, Arts and Sciences (1964-1993).

Stephens, Elvis Clay, Business Administration (1963-1999).

Stewart, Kenneth, Arts and Sciences (1961-1999).

Sullivan, Nelson, Business Administration (1947-1982).

Tanner, Fred, Education (1968-1987).

Taylor, Glen, Business Administration (1953-1998).

Thompson, John, Arts and Sciences (1967-1995).

Toulouse, Robert B., Education (1948-1985); Provost.

Truitt, B. Price, Arts and Sciences (1945-1977).

Vance, B. Dwain, Arts and Sciences (1967-1985).

Vaughan, Mack, Arts and Sciences (1965-1984).

Vela, Roland, Arts and Sciences (1965-2000).

Vidrine, Donald, Arts and Sciences (1968-1998).

Wainwright, Clinton, Community Service (1972-1990).

Watson, Hoyt F., Education (1976-1998).

Watson, Jack, Education (1956-1995).

Wenrich, Wesley, Arts and Sciences (1970-1993).

Westmoreland, Reginald, Arts and Sciences (1963-1998).

Whiddon, Henry, Visual Arts (1964-1995).

Wilborn, Bobbie, Education (1971-1995).

Williams, Grant, Music (1966-1994).

Williams, Ronald, Arts and Sciences (1934-1972).

Williamson, Merrill Delwin, Arts and Sciences (1962-1984).

Winslow, Robert A., Music (1975-1993).

Youngblood, Judy, Visual Arts (1976-1997).

Director Emeritus

Greene, A.C., Center for Texas Studies (1986-1991).

Dates indicate years at UNT.

University Award Recipients

(As of February 2001)

Regents Professors

A number of faculty at the rank of professor who have performed outstanding research or teaching, or both, may be recognized as Regents Professors. Regents Professors devote at least one-half of their teaching effort to appropriate introductory-level courses.

Elizabeth McTaggart Esterchild, Department of Sociology and Social Work, 1987-88.

M. Jean Greenlaw, Department of Elementary, Early Childhood and Reading Education, 1987-88.

Pete A.Y. Gunter, Department of Philosophy and Religion Studies, 1987-88.

Garry Lee Landreth, Department of Counselor Education, 1987-88.

John W. Neuberger, Department of Mathematics, 1987-88.

John Hugh Thornton, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1987-88.

Lloyd Campbell, Department of Secondary Education, 1988-89.

Randolph Campbell, Department of History, 1988-89.

Barbara Coe, Department of Marketing, 1988-89.

Vernon Fisher, Department of Art, 1988-89.

Dan Mauldin, Department of Mathematics, 1988-89.

Barbara Merino, Department of Accounting, 1988-89.

C. Steve Guynes, Department of Business Computer Information Systems, 1989-90.

Homer Dale Luttrell, Department of Elementary, Early Childhood and Reading Education, 1989-90.

R. William McCarter, Jr., Department of Art, 1989-90.

Frank Rachel, Department of Management, 1989-90.

C. Neal Tate, Department of Political Science, 1989-90.

John Booth, Department of Political Science, 1990-91.

Lyndal Bullock, Department of Educational Foundations, 1990-91.

Ken Dickson, Department of Biology, 1990-91.

Frank Feigert, Department of Political Science, 1990-91.

Frank Kemerer, Department of Educational Administration, 1990-91.

Michael Vanecek, Department of Business Computer Information Systems, 1990-91.

William Wilson, Department of History, 1990-91.

Peyton Foster Roden, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1991-92.

Herman Totten, School of Library and Information Sciences, 1991-92.

Harold Clarke, Department of Political Science, 1992-93.

Dan Haerle, Jr., College of Music, 1992-93.

Thomas Klammer, Department of Accounting, 1992-93.

Alan P. Marchand, Department of Chemistry, 1992-93.

Charldean Newell, Department of Public Administration, 1992-93.

Anshel Brusilow, College of Music, 1993-94.

David Golden, Department of Physics, 1993-94.

Bert Hayslip, Department of Psychology, 1993-94.

Martin Schwartz, Department of Chemistry, 1993-94.

Charles Veazey, College of Music, 1993-94.

Dennis W. Engels, Department of Counseling, Development and Higher Education, 1994-95.

John Keith Johnson, College of Music, 1994-95.

Richard Grady Lowe, Department of History, 1994-95.

Edgar Ray McAlister, Department of Marketing, 1994-95.

Robert W. Patton, Department of Kinesiology, Health Promotion and Recreation, 1994-95.

Paul Braterman, Department of Chemistry, 1996-97.

Guenter Gross, Department of Biological Sciences, 1996-97.

Allen Jackson, Department of Kinesiology, Health Promotion and Recreation, 1996-97.

P.R. Chandasekaran, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 2000-01

Robert L. Erdle, School of Visual Arts, 2000-01.

James Gillespie, College of Music, 2000-01.

Ken Godwin, Department of Political Science, 2000-01.

Cindy McTee, College of Music, 2000-01.

Distinguished Research Professors

Outstanding faculty in any discipline who obtain substantial external research funds may be recognized as Distinguished Research Professors.

Robert R. Kallman, Department of Mathematics, 1992-1995.

Decker Scholars

This award recognizes outstanding research by a faculty member in science, computer science and/or technology (two-year award).

Dan Mauldin, Department of Mathematics, 1985-87.

Guenter Gross, Department of Biological Sciences, 1987-89.

Robert R. Kallman, Department of Mathematics, 1989-91.

Kenneth W. Stewart, Department of Biological Sciences, 1991-93.

Bruce West, Department of Physics, 1993-95.

John Neuberger, Department of Mathematics, 1995-97.

Samuel F. Atkinson, Department of Biological Sciences, 1997-99.

Alan P. Marchand, Department of Chemistry, 1999-2001.

Toulouse Scholars

This award recognizes the outstanding teaching and scholarly/creative achievements of tenured members of the graduate faculty.

Gerry Dobson, Department of Chemistry, 1985-86.

Vernon Fisher, Department of Art, 1986-87.

Garry Landreth, Department of Counselor Education, 1987-88.

Randolph Campbell, Department of History, 1988-89.

Robert S. Weinberg, Department of Kinesiology, Health Promotion and Recreation, 1989-90.

Cecil Adkins, College of Music, 1990-91.

Perinkolam Chandrasekaran, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1990-91.

Frank R. Kemerer, Department of Educational Administration and Supervision, 1991-92.

Pete A.Y. Gunter, Department of Philosophy and Religion Studies, 1992-93.

Alan P. Marchand, Department of Chemistry, 1993-94.

Bert Hayslip, Jr., Department of Psychology, 1994-95.

Barbara D. Merino, Department of Accounting, 1995-96.

Vijayan K. Pillai, Department of Sociology, 1996-97.

R. Daniel Mauldin, Department of Mathematics, 1997-98.

Jerry C. Nash, Department of Foreign Languages and Literatures, 1998-99.

John A. Booth, Department of Political Science, 2000-01.

PDI Business Administration Fellowships

This fellowship recognizes the outstanding research of full-time, tenure-track faculty members in the College of Business Administration.

Wallace Davidson, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1985-86.

K.K. Raman, Department of Accounting, 1986-87.

Warren E. Watson, Department of Management, 1986-87.

Perinkolam Chandrasekaran, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1987-88.

Barbara Merino, Department of Accounting, 1987-88.

Barbara Garland, Department of Marketing, 1988-89.

William Reichenstein, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1988-89.

Robert Pavur, Department of Business Computer Information Systems, 1989-90.

Peyton Foster Roden, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1989-90.

Tom Massey, Department of Marketing, 1990-91.

Richard Vedder, Department of Business Computer Information Systems, 1990-91.

Michael R. Hyman, Department of Marketing, 1991-92.

Don N. MacDonald, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1991-92.

Imre Karafiath, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1992-93.

Robert Michaelsen, Department of Accounting, 1992-93.

Krishna M. Erramilli, Department of Marketing, 1993-94.

Bruce S. Koch, Department of Accounting, 1993-94.

Jeffrey K. Sager, Department of Marketing, 1994-95.

James A. Conover, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1995-96.

Stephen L. Poe, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1996-97

Victor R. Prybutok, Department of Business Computer Information Systems, 1997-98.

Marla Royne Stafford, Department of Marketing, 1997-98.

Vicki Goodwin, Department of Management, 1998-99.

Lou E. Pelton, Department of Marketing, 1998-99.

Kris Raman, Department of Accounting, 1999-2000.

Randall S. Guttery, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1999- 00.

Leon Kappelman, Department of Business Computer Information Systems, 2000-01.

John Kensinger, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 2000-01.

President's Council University Service Awards

This award recognizes annually a full-time, tenure-track faculty member for a record of outstanding university service at UNT.

Charles Jack Cross, Department of Secondary Education, 1986-87.

John Thornton, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1987-88.

J.B. Spalding, Department of Business Computer Information Systems, 1988-89.

Margaret Hudnall, College of Music, 1989-90.

Edward Baird, College of Music, 1990-91.

Robert S. LaForte, Department of History, 1991-92.

Glen L. Taylor, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1992-93.

Melody Kelly, University Libraries, 1993-94.

Louis D. Ponthieu, Department of Management, 1994-95.

John Todd, Department of Political Science, 1995-96.

M. Jean Greenlaw, Department of Teacher Education and Administration, 1996-97.

Bruce Koch, Department of Accounting, 1997-98.

Eugene Wright, Department of English, 1998-99.

Marcia Staff, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 2000-01.

President's Council University Teaching Awards

This award recognizes annually full-time, tenure-track faculty members for a record of outstanding university teaching at UNT.

Miles E. Anderson, Department of Physics, 1986-87.

Garry L. Landreth, Department of Counselor Education, 1986-87.

Lloyd Campbell, Department of Secondary Education, 1987-88.

Barbara Coe, Department of Marketing, 1987-88.

Roy Busby, Department of Journalism, 1988-89.

William McCarter, Jr., Department of Art, 1988-89.

Thomas L. Beitinger, Department of Biological Sciences, 1989-90.

Rudy R. Seward, Department of Sociology and Social Work, 1989-90.

Solveig Olsen, Department of Foreign Languages and Literatures, 1990-91.

Virginia Rawlins, Department of Physics, 1990-91.

William D. Deering, Department of Physics, 1991-92.

Donna E. Ledgerwood, Department of Management, 1991-92.

Fred Thomas, Department of Educational Foundations, Research and Special Education, 1992-93.

Robert S. LaForte, Department of History, 1992-93.

Michael Beyerlein, Department of Psychology, 1993-94.

Benny R. Copeland, Department of Accounting, 1993-94.

Frank R. Kemerer, Department of Teacher Education and Administration, 1994-95.

Mary S. Thibodeaux, Department of Management, 1994-95.

Steven Poe, Department of Political Science, 1995-96.

John Ellis Price, Department of Accounting, 1995-96.

Teresa L. Conover, Department of Accounting, 1996-97.

Bertina L. Hildreth, Department of Technology and Cognition, 1996-97.

Jhinuk Chowdhury, Department of Marketing, 1997-98.

Gloria C. Cox, Department of Political Science, 1997-98.

Rob Erdle, School of Visual Arts, 1998-99.

Kimi King, Department of Political Science, 1998-99.

Donna E. Ledgerwood, Department of Management, 1999- 00.

Jack Sprague, School of Visual Arts, 1999- 00.

Perinkolam R. Chandrasekaran, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 2000-01.

Charles O. Veazey, College of Music, 2000-01.

Regents Faculty Lecturers

An outstanding faculty member is selected by the Faculty Research Committee to deliver an annual lecture prior to the end of the fall semester at a special convocation of faculty, staff, students, community leaders and the public.

Kenneth Dickson, Department of Biological Sciences, 1983-84.

Arthur Smirl, Department of Physics, 1984-85.

Pete A.Y. Gunter, Department of Philosophy and Religion Studies, 1985-86.

M. Jean Greenlaw, Department of Elementary, Early Childhood and Reading Education, 1986-87.

L. Robert Stevens, Department of English, 1987-88.

William McCarter, Jr., Department of Art, 1988-89.

Alan P. Marchand, Department of Chemistry, 1989-90.

Robert S. Weinberg, Department of Kinesiology, Health Promotion and Recreation, 1990-91.

Reid Ferring, Department of Geography, 1991-92.

Joe Edward Barnhart, Department of Philosophy and Religion Studies, 1992-93.

Randolph Campbell, Department of History, 1993-94.

Kenneth E. Daugherty, Department of Chemistry, 1994-95.

Robert L. Erdle, School of Visual Arts, 1995-96.

Daniel R. Mauldin, Department of Mathematics, 1996-97.

Richard M. Golden, Department of History, 1997-98.

Bert Hayslip, Department of Psychology, 1998-99.

Cindy K. McTee, College of Music, 1999- 00.

Shelton Excellence in Teaching Awards

This award provides recognition to outstanding teachers based on excellence in teaching and scholarly pursuits.

Terry Jordan, Department of Geography, 1980-81.

Rogers Redding, Department of Physics, 1980-81.

Martin Mailman, College of Music, 1981-82.

Arthur J. Gionet, Department of Foreign Languages and Literatures, 1982-83.

John James Haynie, College of Music, 1983-84.

Edward J. Coomes, Department of History, 1984-85.

Lloyd P. Campbell, Department of Secondary Education, 1985-86.

Ted Colson, Department of Communication and Public Address, 1986-87.

Donna E. Ledgerwood, Department of Management, 1987-88.

Virginia L. Rawlins, Department of Physics, 1988-89.

Leonard A. Candelaria, College of Music, 1989-90.

Perinkolam R. Chandrasekaran, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1990-91.

Earl G. Zimmerman, Department of Biological Sciences, 1991-92.

Byron Medler, Department of Counseling, Development and Higher Education, 1992-93.

Mary S. Thibodeaux, Department of Management, 1993-94.

Robert S. LaForte, Department of History, 1994-95.

Margaret T. Craig, Department of Teacher Education and Administration, 1995-96.

M. Jean Keller, Department of Kinesiology, Health Promotion and Recreation, 1997-98.

Garry G. Landreth, Department of Counseling, Development and Higher Education, 1998-99.

Gerard A. O'Donovan, Department of Biological Sciences, 1999- 00.

Harold Heiberg, College of Music, 2000-01.

Charn Uswachoke International Development Fund Award

This award provides support to faculty (and certain staff) projects and activities that have a significant global dimension and which contribute to international exchanges, curriculum innovations, and other activities that enhance international capabilities and the international mission at UNT.

Michael Beyerlein, Department of Psychology, 1996-97.

Jean Schaake, College of Arts and Sciences, 1996-97.

Rafael Toledo, Department of Psychology, 1996-97.

Harry Williams, Department of Geography, 1996-97.

Miguel Acevedo, Department of Geography, 1997-98.

Gloria Contreras, Department of Teacher Education and Administration, 1997-98.

Gopala Ganesh, Department of Marketing, 1997-98.

Stanley Ingman, Department of Applied Gerontology, 1997-98.

George James, Department of Philosophy and Religion Studies, 1997-98.

Miguel Perez, Department of Kinesiology, Health Promotion and Recreation, 1997-98.

Helda Pinzon, Student Health Center, 1997-98.

Judith Adkison, Department of Teacher Education and Administration, 1998-99.

Rob Erdle, School of Visual Arts, 1998-99.

Kathleen M. Swigger, Department of Computer Science, 1998-99.

Linda DiFiore, College of Music, 1998-99.

Randall E. Schumacker, Department of Technology and Cognition, 1998-99.

Helda L. Pinzon-Perez, Student Health Center, 1998-99.

Luca Zamboni, Department of Mathematics, 1998-99.

Warren Burggren, Department of Biological Sciences, 1999-00.

Guenter W. Gross, Department of Biological Sciences, 1999-00.

Sam Matteson, Department of Physics, 1999-00.

Ruth Michler, Department of Mathematics, 1999-00.

George S. Morrison, Department of Teacher Education and Administration, 1999-00.

Alicia ReCruz, Institute of Anthropology, 1999-00.

Marcia Staff, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1999-00.

Jennifer Way, School of Visual Arts, 1999-00.

Harlan Butt, School of Visual Arts, 2000-01.

Ted Coe, Department of Accounting, 2000-01.

Robert Erdle, School of Visual Arts, 2000-01.

Sylvester Flores, Department of Rehabilitation, Social Work and Addictions, 2000-01.

Gopala Ganesh, Department of Marketing, 2000-01.

Jared Hazleton, Department of Finance, Insurance and Real Estate, 2000-01.

James Kennedy, Department of Biological Sciences, 2000-01.

George S. Morrison, Department of Teacher Education and Administration, 2000-01.

Rollie Schafer, Department of Biological Sciences, 2000-01.

Ron Wilhelm, Department of Teacher Education and Administration, 2000-01.

Developing Scholars Award, 1999-00

This award recognizes faculty members who have distinguished themselves as teachers and scholars as well as good university citizens.

Nancy Albers-Miller, Department of Marketing.

Michael Bruner, Department of Communication Studies.

Kevin Callahan, Department of Technology and Cognition.

Nandika Anne D'Souza, Department of Material Science.

Dorinth Doherty, School of Visual Arts.

Charles Guarnaccia, Department of Psychology.

Samantha Hastings, School of Library and Information Sciences.

Lisa Kennon, School of Merchandizing and Hospitality Management.

James D. Meernik, Department of Political Science.

Grant E. Miles, Department of Management.

William E. Moen, School of Library and Information Sciences.

Jeffery Oxford, Department of Foreign Languages and Literatures.

Timothy Parrish, Department of English.

Top | Undergraduate Catalog General Information | UNT Undergraduate Catalog Shortcuts | Additional Undergraduate Literature | UNT home