University Award Recipients

(As of February 2002)

Regents Professors

A number of faculty at the rank of professor who have performed outstanding research or teaching, or both, may be recognized as Regents Professors. Regents Professors devote at least one-half of their teaching effort to appropriate introductory-level courses.

Elizabeth McTaggart Esterchild, Department of Sociology and Social Work, 1987-88.

M. Jean Greenlaw, Department of Elementary, Early Childhood and Reading Education, 1987-88.

Pete A.Y. Gunter, Department of Philosophy and Religion Studies, 1987-88.

Garry Lee Landreth, Department of Counselor Education, 1987-88.

John W. Neuberger, Department of Mathematics, 1987-88.

John Hugh Thornton, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1987-88.

Lloyd Campbell, Department of Secondary Education, 1988-89.

Randolph Campbell, Department of History, 1988-89.

Barbara Coe, Department of Marketing, 1988-89.

Vernon Fisher, Department of Art, 1988-89.

Dan Mauldin, Department of Mathematics, 1988-89.

Barbara Merino, Department of Accounting, 1988-89.

C. Steve Guynes, Department of Business Computer Information Systems, 1989-90.

Homer Dale Luttrell, Department of Elementary, Early Childhood and Reading Education, 1989-90.

R. William McCarter, Jr., Department of Art, 1989-90.

Frank Rachel, Department of Management, 1989-90.

C. Neal Tate, Department of Political Science, 1989-90.

John Booth, Department of Political Science, 1990-91.

Lyndal Bullock, Department of Educational Foundations, 1990-91.

Ken Dickson, Department of Biology, 1990-91.

Frank Feigert, Department of Political Science, 1990-91.

Frank Kemerer, Department of Educational Administration, 1990-91.

Michael Vanecek, Department of Business Computer Information Systems, 1990-91.

William Wilson, Department of History, 1990-91.

Peyton Foster Roden, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1991-92.

Herman Totten, School of Library and Information Sciences, 1991-92.

Harold Clarke, Department of Political Science, 1992-93.

Dan Haerle, Jr., College of Music, 1992-93.

Thomas Klammer, Department of Accounting, 1992-93.

Alan P. Marchand, Department of Chemistry, 1992-93.

Charldean Newell, Department of Public Administration, 1992-93.

Anshel Brusilow, College of Music, 1993-94.

David Golden, Department of Physics, 1993-94.

Bert Hayslip, Department of Psychology, 1993-94.

Martin Schwartz, Department of Chemistry, 1993-94.

Charles Veazey, College of Music, 1993-94.

Dennis W. Engels, Department of Counseling, Development and Higher Education, 1994-95.

John Keith Johnson, College of Music, 1994-95.

Richard Grady Lowe, Department of History, 1994-95.

Edgar Ray McAlister, Department of Marketing, 1994-95.

Robert W. Patton, Department of Kinesiology, Health Promotion and Recreation, 1994-95.

Paul Braterman, Department of Chemistry, 1996-97.

Guenter Gross, Department of Biological Sciences, 1996-97.

Allen Jackson, Department of Kinesiology, Health Promotion and Recreation, 1996-97.

P.R. Chandasekaran, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 2000-01

Robert L. Erdle, School of Visual Arts, 2000-01.

James Gillespie, College of Music, 2000-01.

Ken Godwin, Department of Political Science, 2000-01.

Cindy McTee, College of Music, 2000-01.

Witold Brostow, Department of Materials Science, 2001-02.

Roy K. Busby, Department of Journalism, 2001-02.

Harlan W. Butt, School of Visual Arts, 2001-02.

Leonard Candelaria, College of Music, 2001-02.

Eugene Corporan, College of Music, 2001-02.

Chwee Lye Chng Department of Kinesiology, Health Promotion and Recreation, 2001-02.

Jerome Duggan, Department of Physics, 2001-02.

James L. Poirot,Department of Technology and Cognition, 2001-02.

Victor Prybutok, Department of Business Computer Information Systems, 2001-02.

William T. Waller, Department of Biological Sciences, 2001-02.

Decker Scholars

This award recognizes outstanding research by a faculty member in science, computer science and/or technology (two-year award). Recipients for the last ten years are listed.

Bruce West, Department of Physics, 1993-95.

John Neuberger, Department of Mathematics, 1995-97.

Samuel F. Atkinson, Department of Biological Sciences, 1997-99.

Alan P. Marchand, Department of Chemistry, 1999-2001.

Daniel Mauldin, Department of Mathematics, 2001-03.

Toulouse Scholars

This award recognizes the outstanding teaching and scholarly/creative achievements of tenured members of the graduate faculty. Recipients for the last ten years are listed.

Pete A.Y. Gunter, Department of Philosophy and Religion Studies, 1992-93.

Alan P. Marchand, Department of Chemistry, 1993-94.

Bert Hayslip, Jr., Department of Psychology, 1994-95.

Barbara D. Merino, Department of Accounting, 1995-96.

Vijayan K. Pillai, Department of Sociology, 1996-97.

R. Daniel Mauldin, Department of Mathematics, 1997-98.

Jerry C. Nash, Department of Foreign Languages and Literatures, 1998-99.

John A. Booth, Department of Political Science, 2000-01.

Jeffry Kelber, Department of Chemistry, 2001-02.

PDI Business Administration Fellowships

This fellowship recognizes the outstanding research of full-time, tenure-track faculty members in the College of Business Administration. Recipients for the last ten years are listed.

Imre Karafiath, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1992-93.

Robert Michaelsen, Department of Accounting, 1992-93.

Krishna M. Erramilli, Department of Marketing, 1993-94.

Bruce S. Koch, Department of Accounting, 1993-94.

Jeffrey K. Sager, Department of Marketing, 1994-95.

James A. Conover, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1995-96.

Stephen L. Poe, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1996-97

Victor R. Prybutok, Department of Business Computer Information Systems, 1997-98.

Vicki Goodwin, Department of Management, 1998-99.

Lou E. Pelton, Department of Marketing, 1998-99.

Kris Raman, Department of Accounting, 1999-2000.

Randall S. Guttery, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1999- 00.

Leon Kappelman, Department of Business Computer Information Systems, 2000-01.

John Kensinger, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 2000-01.

Mary B. Curtis, Department of Accounting, 2001-02.

Mazhar Siddiqi, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 2001-02.

President's Council University Service Awards

This award recognizes annually a full-time, tenure-track faculty member for a record of outstanding university service at UNT. Recipients for the last ten years are listed.

Glen L. Taylor, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 1992-93.

Melody Kelly, University Libraries, 1993-94.

Louis D. Ponthieu, Department of Management, 1994-95.

John Todd, Department of Political Science, 1995-96.

M. Jean Greenlaw, Department of Teacher Education and Administration, 1996-97.

Bruce Koch, Department of Accounting, 1997-98.

Eugene Wright, Department of English, 1998-99.

Marcia Staff, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 2000-01.

Charldean Newell, Department of Public Administration, 2001-02.

President's Council University Teaching Awards

This award recognizes annually full-time, tenure-track faculty members for a record of outstanding university teaching at UNT. Recipients for the last ten years are listed.

Fred Thomas, Department of Educational Foundations, Research and Special Education, 1992-93.

Robert S. LaForte, Department of History, 1992-93.

Michael Beyerlein, Department of Psychology, 1993-94.

Benny R. Copeland, Department of Accounting, 1993-94.

Frank R. Kemerer, Department of Teacher Education and Administration, 1994-95.

Mary S. Thibodeaux, Department of Management, 1994-95.

Steven Poe, Department of Political Science, 1995-96.

John Ellis Price, Department of Accounting, 1995-96.

Teresa L. Conover, Department of Accounting, 1996-97.

Bertina L. Hildreth, Department of Technology and Cognition, 1996-97.

Jhinuk Chowdhury, Department of Marketing, 1997-98.

Gloria C. Cox, Department of Political Science, 1997-98.

Rob Erdle, School of Visual Arts, 1998-99.

Kimi King, Department of Political Science, 1998-99.

Donna E. Ledgerwood, Department of Management, 1999- 00.

Jack Sprague, School of Visual Arts, 1999- 00.

Perinkolam R. Chandrasekaran, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 2000-01.

Charles O. Veazey, College of Music, 2000-01.

John S. Baen, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 2001-02.

James Roberts, Department of Physics, 2001-02.

Regents Faculty Lecturers

An outstanding faculty member is selected by the Faculty Research Committee to deliver an annual lecture prior to the end of the fall semester at a special convocation of faculty, staff, students, community leaders and the public. Lecturers for the last ten years are listed.

Joe Edward Barnhart, Department of Philosophy and Religion Studies, 1992-93.

Randolph Campbell, Department of History, 1993-94.

Kenneth E. Daugherty, Department of Chemistry, 1994-95.

Robert L. Erdle, School of Visual Arts, 1995-96.

Daniel R. Mauldin, Department of Mathematics, 1996-97.

Richard M. Golden, Department of History, 1997-98.

Bert Hayslip, Department of Psychology, 1998-99.

Cindy K. McTee, College of Music, 1999-00.

Samuel E. Matteson, Department of Physics, 2000-01.

Miguel F. Acevedo, Department of Geography, 2001-02

Shelton Excellence in Teaching Awards

This award provides recognition to outstanding teachers based on excellence in teaching and scholarly pursuits. Recipients for the last ten years are listed.

Byron Medler, Department of Counseling, Development and Higher Education, 1992-93.

Mary S. Thibodeaux, Department of Management, 1993-94.

Robert S. LaForte, Department of History, 1994-95.

Margaret T. Craig, Department of Teacher Education and Administration, 1995-96.

M. Jean Keller, Department of Kinesiology, Health Promotion and Recreation, 1997-98.

Garry G. Landreth, Department of Counseling, Development and Higher Education, 1998-99.

Gerard A. O'Donovan, Department of Biological Sciences, 1999- 00.

Harold Heiberg, College of Music, 2000-01.

John S. Baen, Department of Finance, Insurance, Real Estate and Law, 2001-02.

Charn Uswachoke International Development Fund Award, 2001-02

This award provides support to faculty (and certain staff) projects and activities that have a significant global dimension and which contribute to international exchanges, curriculum innovations, and other activities that enhance international capabilities and the international mission at UNT.

Alan B. Albarran, Department of Radio, Television and Film.

Jeff M. Allen, Department of Technology and Cognition.

Lloyd C. Fitzpatrick, Department of Biological Sciences.

Mitch Land, Department of Journalism.

Madhav Pappu, Department of Marketing and Logistics.

Alexander C. Tan, Department of Political Science.

Mariusz Urbanski, Department of Mathematics.

Jerry Wircenski, Department of Technology and Cognition.

Top | Graduate Catalog General Information | UNT Graduate Catalog Shortcuts | Additional Graduate Literature