# University of North Texas - Discover the Power of Ideas
UNT Insider #

Did you know?

UNT Preview this spring brought 1,402
students the largest turnout ever to UNT
to tour the campus, learn about academics and
visit with admissions staff.

<em>UNT Insider</em> - Information for UNT alumni and friends

UNT Insider | May 2008 Issue | The Office for Nationally Competitive Scholarships

Subscribe   Unsubscribe  

UNT students gain recognition in national scholarship competitions

From InHouse, UNT's faculty and staff news source


The Office for Nationally Competitive Scholarships assists undergraduate and graduate students with identifying and pursuing externally funded research and study opportunities.


The office, directed by James Duban, provides guidance and mentoring for students who want to compete for such postgraduate awards as Rhodes, Marshall, Fulbright, James Madison, Harry S. Truman, Andrew W. Mellon, and National Science Foundation scholarships and fellowships. Faculty serve on committees to assist students who qualify for and apply for these awards.

Here are the 49 students nationally recognized during 2007-08:


  • Osbert Bastani
    NSF Research Experience for Undergraduates Summer Mathematics Fellowship (Texas A&M)
    Intel Science Talent Search Semifinalist
    Siemens Competition Regional Semifinalist
  • Dakota Carter
    Joint Admission Medical Program Scholarship
  • Korok Chatterjee
    Barry M. Goldwater Scholarship Honorable Mention
    Intel Science Talent Search Semifinalist
  • Eileen Chen
    Siemens Competition Regional Semifinalist
  • Kirk Michael Cooper
    U.S. Department of State Critical Language Scholarship
  • Sara Draznin
    Teach for America Assignment
  • Jerry Du
    Intel Science Talent Search Semifinalist
    Siemens Competition Regional Finalist
  • Karis Durant
    Texas Conference for Women Scholarship
  • Vidya Eswaran
    Siemens Competition Regional Semifinalist
  • Nupur Grover
    Siemens Competition Regional Semifinalist
  • Alexis Lynn Hall
    Rotary Ambassadorial Scholarship
  • Allie Hallmark
    NextGen American Humanics Scholarship
  • Harry Han
    Siemens Competition Regional Semifinalist
  • Christopher Heiden
    Fulbright U.S.-Germany International Education Administrators Program Semifinalist
  • Cynthia Henry
    Lynn F. Anderson Fellowship (in Government Finance)
  • L'areal Hudson
    National Black MBA Association Scholarship (Dallas Chapter)
  • Joseph Ifokwe
    U.S. Environmental Protection Agency Undergraduate Fellowship
    National Institutes of Health Summer Internship
  • Wilson Jackson
    Carnegie Foundation for Peace, Junior Fellows Finalist
  • Pouline Kibicho
    PEO International Peace Scholarship
  • Christopher King
    Chris Hill Creative Passion Award
  • Thomas Krenik
    Siemens Competition Regional Finalist
  • Yen-Nan Lin
    National Science Foundation REU Summer Fellowship (University of Idaho) 2008 Laboratory for Computational Neuroscience & Technology Research Experience for Undergraduates, Honorable Mention
  • Haley E. Hagg Lobland
    Young Investigator Prize: IV Scientific Technical Conference on Advances in Petroleum And Gas Industry and Petrochemistry (Lviv, Ukraine)
    IUPAC Student Poster Award: POLYCHAR 15: World Forum on Advanced Materials (Buzios, Rio de Janeiro, Brazil)
  • Kshitij Manchanda
    Siemens Competition Regional Semifinalist
  • Mario Marchan
    Joint Admission Medical Program Scholarship
  • Joseph Matthew Martin
    Benjamin A. Gilman International Scholarship
  • Cameron McCord
    Department of Defense SMART Scholarship for Service Department of Homeland Security HS_STEM Summer Internship
  • Jaimin Patel
    Siemens Competition Regional Semifinalist
  • Ankita Patro
    Coca Cola Scholarship Semifinalist
  • Joel Anthony Paulson
    Siemens Competition Regional Semifinalist
    National Merit Scholarship Finalist
  • Amy Proctor
    Siemens Competition Regional Semifinalist
  • Ratul Pujari
    Intel Science Talent Search Semifinalist
    Siemens Competition Regional Semifinalist
  • Ananth Ram
    National Science Foundation REU in Mathematics (Texas A&M)
    Intel Science Talent Search Semifinalist
    Siemens Competition Regional Semifinalist
    National Merit Finalist
  • Vijay Ram
    Coca Cola Scholarship Competition Semifinalist
  • Vinay Ramesesh
    Barry M. Goldwater Scholarship
    Intel Science Talent Search Finalist
    Siemens Competition Regional Finalist
  • Robert Eugene Rogers
    Siemens Competition Regional Semifinalist
  • Joshua Rollins
    Boston University Summer Undergraduate Research Fellowship
  • Ryan Schuette
    Rotary Ambassadorial Scholarship
  • Graham R. Sowa
    Rotary Ambassadorial Scholarship
  • Brittney Stewart
    Oxbridge Academic Programs, Foundation for International Education Scholarship
  • Whitney Stewart
    Oxbridge Academic Programs, Foundation for International Education Scholarship
  • Samuel Thompson
    Barry M. Goldwater Scholarship Intel Science
    Talent Search Semifinalist
    Siemens Competition Regional Finalist
  • Jonathan Too
    Siemens Competition Regional Semifinalist
  • Lauren Veronie
    Fulbright Grant Semifinalist
    Frank Huntington Beebe Fellowship Finalist
  • Betty K. Wan
    NextGen American Humanics Scholarship
  • Marie-Alexandra Watts
    Hatton W. Sumners Scholarship
  • Andrea Wheat
    National Science Foundation REU in Plant Cell Biology (U.C. Riverside)
  • Charis Wong
    PEO International Peace Scholarship
  • Di Wu
    Siemens Competition Regional Semifinalist

Read other stories in this issue:


May 2008

About UNT Insider

The UNT Insider,
a monthly
e-newsletter, connects UNT alumni and others to the university by letting you hear directly from President Gretchen M. Bataille.

The UNT Insider is brought to you by the Office of the President in conjunction with the Division of University Relations, Communications and Marketing. Please send any comments or suggestions to president@unt.edu.